Forum BMW3ER Strona Główna
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Współpraca z forum: bmw3er@bmw3er.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
iBus BMW E36
Autor Wiadomość
Gover 

BMW: e36
Imię: Krzysztof
Silnik: m52b25
Nadwozie: Coupe
Wysłany: 07-03-17, 23:22   iBus BMW E36

Witam, walczę obecnie z wstawieniem kierownicy "serducho" z multifunkcją do e36. Oryginalnie w kostce od radia nie posiadam pinu nr 7. Poprowadzenie przewodu od tego pinu do multifunkcji nic nie dało, gdyż trzeba podłączyć się także do sygnału ibus w instalacji samochodu. Problem polega na tym, że sygnału ibus w instalacji znaleźć nie mogę ;) W radiu go nie było, zmieniarki nie posiadam, no brak mi już pomysłów, gdzie go szukać. Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem i wie, gdzie sygnał ten się znajduje? E36 coupe ze stycznia 96 roku. Za wszelkie informacje z góry dziękuję.

Przemek23zip 

BMW: E36 323 & 328
Wysłany: 07-03-17, 23:57   

Jakie posiadasz obecnie radio w swoim aucie? Czy radio w ogóle obsługuje sterowanie z kierownicy?
Nie każde ori radio obsługuje Ibus i nie w każdym jest to pin 7. Ibus nie występował fabrycznie w E36 podobnie jak kierownica z multi.

Gover 

Wysłany: 08-03-17, 00:12   

Przemek23zip napisał/a:
Jakie posiadasz obecnie radio w swoim aucie? Czy radio w ogóle obsługuje sterowanie z kierownicy?
Nie każde ori radio obsługuje Ibus i nie w każdym jest to pin 7. Ibus nie występował fabrycznie w E36 podobnie jak kierownica z multi.

Długo już kombinuję z tym multi, radio mam Alpine z adapterem programowanym na zamówienie. Najpierw obstawiałem, że zestaw ten nie działa z winy multifunkcji, dlatego kupiłem oryginalne radio obsługujące multifunkcje, które także nie działało. Na próbę zrobiłem adapter, dzięki któremu podłączyłem moje radio, adapter i przyciski od multi do e46. Tam także nie działało, gdy sygnał z przycisków był podłączony bezpośrednio do radia/adaptera. Dopiero po podłączeniu do radia i multifunkcji sygnału ibus z fabrycznej wiązki z e46 sterowanie działało, stąd wiem, że wszystko musi działać po podłączeniu całego zestawu do sygnału ibus w samochodzie. Szukałem w Internecie schematów z podłączeniem radia, gdyż wersję z oryginalnym hifi sygnał ibus w pinie nr 7 występuje. Znalazłem także na anglojęzycznym forum informację, że każde e36 z 96 roku posiada już ibus, chociaż nie mogę tego potwierdzić. Dlatego piszę tu, bo może ktoś wie, czym jeszcze steruje ibus, pod co mogę się podłączyć. Pozdro

Edit: dodam jeszcze, że instalacja hifi, którą wstawiłem, posiada przewód od ibusa, tylko niestety od strony samochodu we wtyczce pod kierownicą brakuje do niego pinu.

marcars 

BMW: E36 M43 B18
Silnik: 1.8i
Nadwozie: Touring
Wysłany: 15-03-17, 14:59   

i co udało ci się coś wywalczyć z tym multi? Też z tym walczę. U mnie jest kabel w pinie 7 (żółty) fabrycznie w wiazce Radia (1998) Ja mam u siebie radio Pioneer X580BT i kupilem do tego specjalny adapter zeby multifunkcja z kierownicy dzialala. Lecz zero reakcji na przciski.

Q-bak 

Wysłany: 15-03-17, 16:03   

No ale rozumiem że zasilanie też poprowadziliście odpowiednio do multi ? Ja iBus znalazłem pod kierownicą, jeśli dobrze kojarze to był to cały żółty kabel. Na pewno jak postudiujesz schematy to w końcu go znajdziesz.

Gover 

Wysłany: 15-03-17, 17:35   

Marcas możesz na próbę podłączyć przewód od tempomatu z przewodem od ibusa i do tego dopiero adapter, u mnie w takiej sytuacji adapter działa, lecz nie działa do końca tak, jak powinien. Może da się oszukać adapter dając jakieś konkretne napięcie na szyne ibus.

Q-bak znalazłeś ibus pod kierownicą? Jesteś pewien, że mówisz o e36? Z schematów i kilku sprawdzonych już e36 wiem, że przewód w pinie nr 7 kostki radia idzie pod kierownicę i tam się kończy nie podłączony do niczego. Wiem też, że radio do e36 obsługujące multifunkcje działa podłączone bezpośrednio do kierownicy, więc pewnie żadne e36 ibusa nie posiada.

Jest za to filmik na youtube filmik, na którym gościu pokazuje działające multi z radiem alpine w e36, czyli się da. Może ktoś podejmie się stworzenia takiego adaptera specjalnie do e36? Mój nie działający bez szyny ibus z samochodu jest firmy connect 2.

Q-bak 

Wysłany: 21-03-17, 16:56   

Gover napisał/a:
Marcas możesz na próbę podłączyć przewód od tempomatu z przewodem od ibusa i do tego dopiero adapter, u mnie w takiej sytuacji adapter działa, lecz nie działa do końca tak, jak powinien. Może da się oszukać adapter dając jakieś konkretne napięcie na szyne ibus.

Q-bak znalazłeś ibus pod kierownicą? Jesteś pewien, że mówisz o e36? Z schematów i kilku sprawdzonych już e36 wiem, że przewód w pinie nr 7 kostki radia idzie pod kierownicę i tam się kończy nie podłączony do niczego. Wiem też, że radio do e36 obsługujące multifunkcje działa podłączone bezpośrednio do kierownicy, więc pewnie żadne e36 ibusa nie posiada.

Jest za to filmik na youtube filmik, na którym gościu pokazuje działające multi z radiem alpine w e36, czyli się da. Może ktoś podejmie się stworzenia takiego adaptera specjalnie do e36? Mój nie działający bez szyny ibus z samochodu jest firmy connect 2.

Obrazek

No jestem pewien bo podlaczalem w swojej e36 ostatnio multi :p zasilanie po stacyjce i multi do ibusa. Szukalem tak ze z pinu numer 7 w radiu szukalem pod kierownica kabla, ktore jak zewre na czujniku to bedzie obwod. Byl taki jeden (czyli jeden miernik w pin, jeden pod kierownice) i zapikalo ze jest obwod. Tam sie wpialem z multi i dziala. Pamietaj ze do e46 oryginalne radia po ibusie to tylko chyba trzy z multi dzialaja

Gover 

Wysłany: 21-03-17, 21:10   

Q-bak napisał/a:
Gover napisał/a:

Obrazek

No jestem pewien bo podlaczalem w swojej e36 ostatnio multi :p zasilanie po stacyjce i multi do ibusa. Szukalem tak ze z pinu numer 7 w radiu szukalem pod kierownica kabla, ktore jak zewre na czujniku to bedzie obwod. Byl taki jeden (czyli jeden miernik w pin, jeden pod kierownice) i zapikalo ze jest obwod. Tam sie wpialem z multi i dziala. Pamietaj ze do e46 oryginalne radia po ibusie to tylko chyba trzy z multi dzialaja

Wiesz może w takim razie, skąd od idzie do tego radia? Bo mój zaczyna się w kostce radia, a kończy się nad nogami.

Q-bak 

Wysłany: 22-03-17, 19:41   

Prawde mówiąc nie wiem. Gdzieś tam znikał w wiązce. Rozumiem że jak się w niego wpiąłeś to nie działa multi ? Aż mi się troszke wierzyć nie chce. Sprawdziles zasilanie, polaczenia oraz czy multi dziala ?

Gover 

Wysłany: 22-03-17, 23:55   

Pewnie, brakuje tylko sygnału z ibusa. Gdyby moje e36 go posiadało fabrycznie, już by wszystko ładnie działało. Masz może możliwość sprawdzenia, gdzie mniej więcej idzie ten przewód? Może masz zmieniarkę i idzie prosto do niej?

Michaś 523i 

BMW: e39 523i Touring
Imię: Daniel
Silnik: Michaś
Nadwozie: Touring
Wysłany: 24-03-17, 10:31   

kolega coś strasznie mącisz tutaj

podpinasz do kierownicy wg schematu

i nie ma że boli musi działać
czasem spotkałem się że pin w radiu był pod 4

adaptery są potrzebne do radii które nie obsługiwały sygnałów sterujących
więc może pokaż jaki sprzęt chcesz sterować

i jeszcze na koniec
Pamiętaj że podświetlenie = zasilanie więc jak podłączysz "po podświetleniu" to multifunkcja będzie działać tylko "na światłach" (i nie będzie działać jak masz mocno ściemnione podświetlenie).
ponieważ w e39/e38 podświetlenie jest po i-busie a sygnał wyjściowy jest w przełączniku świateł

temat jest na poziomie 2 w skali 1-10

Alte Schule

Gover 

Wysłany: 24-03-17, 17:48   

Michaś 523i napisał/a:
kolega coś strasznie mącisz tutaj

podpinasz do kierownicy wg schematu
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ac7243c961cc.jpg]Obrazek[/url]
i nie ma że boli musi działać
czasem spotkałem się że pin w radiu był pod 4

adaptery są potrzebne do radii które nie obsługiwały sygnałów sterujących
więc może pokaż jaki sprzęt chcesz sterować

i jeszcze na koniec
Pamiętaj że podświetlenie = zasilanie więc jak podłączysz "po podświetleniu" to multifunkcja będzie działać tylko "na światłach" (i nie będzie działać jak masz mocno ściemnione podświetlenie).
ponieważ w e39/e38 podświetlenie jest po i-busie a sygnał wyjściowy jest w przełączniku świateł

temat jest na poziomie 2 w skali 1-10

Uwierz mi, że gdyby wystarczyło podłączyć zasilanie pod przyciski i sygnał z kierownicy poprowadzić do samego radia, to już by działało. Radio to Alpine cde180rm. W temacie elektroniki coś tam potrafię, więc podłączenie tego nie jest dla mnie problemem. Problemem natomiast jest to, że bez sygnału z samochodu adapter nie działa. Ze starej instalacji radia zrobiłem taki prosty tester, zasilanie radia, adaptera i kierownicy podłączyłem do jednego przewodu. Masy tak samo. Przewód ibus podłączyłem do adaptera, pin 7. Idę z takim zestawem do e36, podłączam plus i masę do wtyczki radia-radio gra, multi świeci a adapter nie działa. Wykonuję tą samą czynność z tą różnicą, że podłączam to w ten sam sposób do e46. Dalej nie działa. Podłączam pod pin nr 7 w kostce radia w samochodzie trzeci przewód, ten do którego podłączony jest ibus z multi i z adaptera, w tym momencie zaczyna wszystko działać. Ot cały problem :)

Odpowiedz do tematu